تبلیغات
کهکشان اتومبیل - نگاهی بر سری پورشه پانامرا در گذر چهار سال (قسمت دوم)

کهکشان اتومبیل

هر چند نمی توان روش های منحصر به فردِ پورشه را به طور کامل تایید کرد، اما هیچ کس جرئتِ در افتادن با نتایج خیره کننده این کمپانیِ بزرگ را ندارد. در طول بیش از شش دهه عمرِ پورشه، همواره این برند، راه های گوناگونی را برای رسیدن به اهدافِ خود آزمایش کرده است. از پروژه قابل تاملِ ساختِ یک سوپر کار مدرن با عنوان پورشه 959 برای مسابقات رالی در اواخر دهه هشتاد تا تداومِ 60 ساله ساختِ سری 911 برای بازار دنیا.

در طول این سال ها، بار ها و بار ها پورشه برای ما ثابت کرده است” از میان تعددِ راه های رسیدن به مقصد، باید راهی را برگزید که در کنار رساندنِ شما به مقصد، باعث پیشرفت و رشدتان نیز باشد” پس سوالِ اساسی اینجاست که آیا نسل پانامرا، راه رسیدنِ پورشه به عصر جدیدِ تکنولوژی خودرو بوده است؟ آیا یک قرن بعد، خودرو های سری پانامرا در موزه پورشه، پشت تابلوهای طلایی رنگ” نقطه عطف کمپانی” خواهند درخشید؟ آیا پانامرا، گام بلندِ پورشه برای سلطه بر تکنولوژیِ قرن 21 بوده است؟

اگر جواب تمام این سوالات مثبت باشد، به عنوان کارشناسان دنیای خودرو، محکوم خواهیم بود که تا به امروز، نگاهی سطحی و کلی نگر بر پانامرا داشته ایم.

Porsche panamera S E-Hybrid 2013

بر همین اساس، امروز بر آن شدیم تا در یک سنت شکنی، نگاهمان را بر سه نسخه نهایی سری پانامرا مفهومی والاتر بخشیده و با قدمی جلوتر، کمپانیِ پورشه را از زاویه دیگری نظاره کنیم.

Porsche Panamera S E-Hybrid

بی تردید گام بلندِ بعدی در صنعت خودروسازی، الکترو – پویایی ( E-mobility ) خواهد بود. فاکتوری که پورشه از آن در نسخه porsche panamera S E-Hybrid به صورت کامل در قالب یک ارتباط شبکه بنده شده، برای ارائه یک کالبد هوشمند به رانندگی، بهره برده است. استفاده ماهرانه از این فناوری در پانامرا، با هدفِ عرضه یک سطح ممتاز از کاهش مصرف و افزایش کارایی، بیشتر خودروهای اسپرت دنیا را نیز خجالت زده خواهد کرد.

Porsche panamera S E-Hybrid

یک تکنولوژی نوین از باطری و قدرت الکتریکی و شبکه ای پویا از ارتباط تمامِ بخش های سیستماتیکِ خودرو به وسیله راهکار های الکتریکی که، به طور کامل می تواند با شارژرِ جهانیِ پورشه ( AC ) و از طریق یک منبع خارجی شارژ شده و یک مسیر 36 کیلومتری را پوشش دهد.اما اولین حرکت پورشه برای استفاده از این تکنولوژی به چه زمانی بر می گردد؟

سالیانِ سال است که پورشه خودروی اسپرت می سازد. و اعتراف می کنیم این کار را به بهترین نحوِ ممکن انجام می دهد. همواره در جنبشی هدفمند و با الهام گیری از راهکارهایی انگیزشی برای برداشتن گام هایِ رو به جلو، سریع تر شدن، پاک تر کردن، کمتر کردن مصرف و بهتر کردن محصولاتش، ورود به عرصه هایی ناشناخته از تکنولوژی، به ژنِ این کمپانی تبدیل شده است. به گونه ای که هر دوره و با تغییر اهداف و سیاست های کمپانی، مهندسین جوان تر با احترام به همین سنت، تمام ایده های ناب خود را در چنین بستری پرداخته و اجرا می کنند. پس با این اوصاف می توان ورود پورشه به فناوری نوین E-Mobility را عملکردی نرمال برایش قلمداد کرد.

Porsche Panamera S Hybrid

اولین بار، استفاده پورشه از تکنولوژیِ هیبرید ( Hybrid ) به سال 2010 و به ساخت خودروی کاین اس ( cayenne S ) بر می گردد. زمانی که در کمال ناباوری، مهندسین این شرکت توانستند به صورت موازی در دوخط تولید مجزا، با استفاده از فناوری هیبرید در یک خط تولید و فناوری روتینِ پورشه در خط تولید دیگر، به خودروهایی با کاراییِ یکسان دست پیدا کنند. در حالی که بیشتر برندهای دیگر، قدم نخستِ این فناوری را بسیار ضعیف برداشته بودند.

در همان سال، در جریانِ اتوشویِ ژنو، 918 اسپایدر نیز به جمع استفاده کنندگان از فناوری هیبرید پیوست و بعد ها با معرفی فناوری E-Hybrid در صنعت خودرو، پورشه با ساخت و عرضه نسخه panamera S E-Hybrid به طرز ماهرانه ای وارد این تکنولوژی شد.  (در آینده ای نزدیک مقاله کاملی در مورد فناوری E-mobility  که پورشه از آن بهره برده است، منتشر خواهیم کرد).

پورشه در کنار تکنولوژی الکترو – هیبرید برای ساخت این مدل، از یک گیربکسِ مدرن با هشت سطحِ سرعت ( eight-speed tiptronic S ) بهره برده است.  همچنین با استفاده از فنر های بادی و تجهیز آنها به مدیریت فعال سازی سیستمِ تعلیق( PASM ) در کنار بهره گیری از سیستم نوینِ کمک به هدایت خودرو بر اساس رکورد و آنالیزِ آنیِ سرعت، گام بلندی در جهت استفاده تمام عیار از تمامِ فناوری هایش در یک خط تولید خاص، برداشته است. اما بهتر است اندکی در مورد این امکانات بدانیم.

 • eight-speed tiptronic S

پورشه مدعی شده است، این تکنولوژی قادر است، از مصرف سوخت خودرو کاسته و بر میزانِ راحتی آن بیفزاید. اما چگونه؟ علت، سطح ممتازی از گستردگیِ تعدادِ سطوحِ سرعت در این گیربکس است. رانندگی در سطوح بالاترِ با رنجِ پایینِ سرعت، صدا و لرزش موتور را به مراتب کاهش می دهد. بنابراین شما به عنوان سرنشینِ خودروهایی با چنین قابلیتی، بی آنکه از علت مطلع باشید، سطح ممتازی از راحتی را تجربه خواهید کرد. دلیلِ کاهش مصرف نیز به کاهش دورِ حداکثر موتور با تقسیم سرعت به سطوح بیشتر بر می گردد. این گیربکس به طور زیرکانه ای می تواند با استیلِ رانندگی شما سازگار شده و شیفتِ سریعی بین سطوحش ارائه دهد. هر چند شما می توانید به صورت دستی نیز تعویض دنده را انجام دهید، اما پیشنهاد ما این است که به این تکنولوژیِ نابِ پورشه اعتماد کنید.

eight-speed tiptronic S

 • Porsche active suspension management

PASM یا سیستم الکتریکیِ کنترل میزان تعدیلِ خودرو. این یک :/.(ابلیت نوین برای پورشه با هدف تنظیم پیوسته و فعالِ تعدیل نیرو برای هر یک از محورها در شرایط مختلف جاده ای است. به علاوه، با این قابلیت، سیستم تعلیق 10 میلی متر کوتاه تر شده است. شما به عنوان راننده این خودرو می‌توانید این قابلیت را به صورت یکی از دو روش زیر استفاده کنید. Normal که تلفیقی از راحتی و کارایی است و sport که محکم‌تر از حالت اول عمل می‌کند و از فاکتور راحتی می‌کاهد. این تکنولوژی به چند سنسور الکترونیکی با هدف ثبت تمام حرکاتِ بدنه، در هنگام حرکت سریع، ترمز و حرکت در سطح جاده های ناهموار مجهز شده است که می‌توانند یک راهنمای خوب برای انتخاب حالت PASM خودروی شما باشند. در هنگام بهره گیری از پکیج ورزشی، سیستم تعلیق خودرو در یک حالت تعدیلِ سفت و سخت قرار می‌گیرد که PASM با تغییر سریع به یک رنج نرم‌تر و راحت‌تر، کیفیت برخورد بین تایرها و جاده را بهبود می‌بخشد و وقتی سطح جاده بهتر شد، PASM به صورت اتوماتیک به حالت اصلی خود باز می‌گردد. نتایج این مدیریت، محسوس هستند: حفظ ثبات رانندگی و هدایت، افزایش لذت در رانندگی و بهبود کارایی.

axle with PASM tech

 • 9ijhedg>Design

طراحی داخلی Porsche panamera S E-Hybrid بسیار شبیه به Porsche panamera S می باشد. در طراحی خارجی نیز وجه تمایز آنها، در استفاده این خودرو از دو لوگویِ e hybrid با پوششِ سبز رنگ، روی در های جلویی و قسمت عقب خودرو می باشد.Porsche panamera S E-Hybrid

 • کارایی Porsche panamera S E-Hybrid در رانندگی

یکی از قابلیت های ممتازِ Porsche panamera S E-Hybrid این است که، همزمان با یک خودروی الکترو – هیبریدی، یک خودروی پلاگین – هیبریدی نیز می باشد. با این مفهوم که می تواند به طور موازی، هم از موتور الکتریکی و هم از پیشرانه بنزینی بهره ببرد. باطری الکتریکی آن می تواند با 3.8 ساعت اتصال، از طریق یک سوکت به یک منبع خارجی شارژ شود. با بهره گیری از تکنولوژی لیتیوم – یون که اساس این باطری می باشد، ظرفیت آن به 9.4 کیلو وات رسیده است. باطری این خودرو دارای شش سال گارانتی معتبر می باشد و تعمیر آن در تمام نمایندگی های پورشه در دنیا رایگان صورت می گیرد.

پیشرانه 3.0 لیتری با شش سیلندر به عنوان قلب تپنده این خودرو به صورت انحصاری 333 اسب بخار، قدرت برای خودرو به ارمغان می آورد. موتور الکتریکی نیز می تواند به تنهایی قدرتی معادل با 95 اسب بخار عرضه کند. در حالت ترکیبی، انتظار می رود، Porsche panamera S E-Hybrid بتواند در دور موتورِ 5500 قدرتی معادل با 416 اسب بخار ارائه دهد. در حین همکاریِ هر دو پیشرانه، این خودرو می تواند 0 تا 100 را در 5.5 ثانیه طی کند و مصرف سوخت آن نیز 3.1 لیتر در 100 کیلومتر و میزان آلایندگی اش 71 گرم کربن دی اکسید در کیلومتر برآورد شده است.

طراحیِ سیستم ِ پیشرانه ایِ این خودرو،  به گونه ای صورت گرفته که در هنگام استارت، ابتدا موتور الکتریکی فعال می شود و تا زمانی که شما به عنوان راننده اش به سرعتی بیشتر از 135 کیلومتر در ساعت و یا قدرتی فراتر از 95 اسب بخار نیاز نداشته باشید، پیشرانه احتراقِ آن فعال نخواهد شد. هر چند قابلیتِ ممتاز دیگری توسط مهندسین پورشه برای دست کاری در حالت پیش فرضِ این فناوری پیش بینی شده است، به گونه ای که شما به عنوان راننده خودرو می توانید نیاز به فعال سازی موتور احتراق را روی کنسول مرکزیِ خودروتان با فاکتورهای دیگری تعریف نمایید.

panamera S E-Hybrid

قابلیت منحصر بفردِ دیگری که روی سیستمِ پیشرانه ایِ این خودرو تعبیه شده، امکان شارژ باطری در سرازیری ها بوسیله کمک گرفتن از نیروی ممنتومِ وزن خودرو می باشد، به این صورت که با یک مهندسی معکوس روی موتور احتراق و نصب یک پروسه کارشناسی شده از تبدیل نیروی حرکتی به نیروی الکتریکی می توان در سرازیری ها علاوه بر خاموشی موقت موتور احتراق از آن به عنوان یک منبع شارژ برای باطری خودرو بهره برد.

 با وجود این قابلیت های گسترده و در نتیجه آن ها ایجاد یک شاهکار تمام نشدنی از همکاری پیشرانه های احتراق و سیستم الکترو – پویایی، می توان پورشه را به عنوانِ یکی از پیشتازان فناوری E-Mobility معرفی نمود.

Porsche Panamera GTS

در قسمت اولِ این مقاله، از تلفیقِ نا متعارفِ تجمل و کاراییِ ورزشی در سری پانامرا نوشتیم. همچنین اعتراف کردیم، تنها در پیچ و خمِ جاده  و مانور بین فرمان و پدال ها می توان به این حقیقت پی برد، که پورشه به طور ماهرانه ای، توانسته است به نسخه هایِ سریِ پانامرا، در کشاکشی بی حد و مرز، بین راحتی، کاراییِ دینامیکی و پتانسیلِ ورزشی، حیاتی دوباره ببخشد. هفت نسخه، با بی نهایت ویژگی منحصر بفرد، که با شناخت بیشترشان، به قدرت مثال زدنیِ پورشه در صنعت خودروسازی بیش از پیش ایمان می آوریم. یک سری کامل از ماهییتِ تلفیق، که با اندکی چربیدنِ فاکتورِ اسپورت در آن، Porsche panamera sport turismo عرضه گردید و با افزایش چاشنیِ لوکس بودن، Porsche panamera 4S ساخته شد.

porsche pnamera GTS

در این میان Porsche Panamera GTS،  قهرمانِ تکرار نشدنیِ خودروهای تلفیقی پورشه خواهد بود. خودرویی که به بهترین صورتِ ممکن توانسته است، در کنار ظاهر لوکس خود، روح و کالبدِ اسپورتش را نیز را فراموش نکند. خودرویی که در ساخت آن، تمامِ فناوری های پورشه به گونه ای زیرکانه، در کنار یکدیگر مونتاژ شده اند تا GTS را به نمادی بارز از تلفیقِ هدفمند تبدیل سازند. با ما باشید تا نگاهی داشته باشیم بر روح و کالبد این خودرو.

پورشه پانامرا GTS، با دارا بودن یک موتور 4.8 لیتری با هشت سیلندر و پمپی کارا با قابلیت واکنش به نیاز موتور، جهتِ تزریق اکسیژن به محفظه احتراق، توانسته است، قدرتی معادل با 440 اسب بخار ( 324 کیلو وات ) و گشتاوری فراتر از 520 نیوتن در متر، برای کارنامه تست این خودرو به ارمغان بیاورد. یک گیربکس دابل کلاچ ( PDK ) و هفت سرعته به همراه یک فناوری مدرن با عنوان مدیریتِ پویاییِ محورها ( PTM ) در کنار یک سیستم اگزوزِ هوشمند با قابلیت دست کاری در گازهای خروجی بخشی از قابلیت های منحصر به فرد این خودرو هستند که می خواهیم نگاهی به آن ها داشته باشیم.

 • PDK

 PDK  یک تکنولوژی مدرن می باشد که برای اولین بار در پورشه 911 به کار برده شد. یک سیستم دابل کلاچ که با تلفیق چند فاکتور، جابجایی دنده‌ها و دستیابی به سطوح سرعت را در کمترین زمان ممکن حاصل می‌سازد. در حقیقت گیربکس PDK که فعلاً تحت انحصار پورشه بوده و فقط برای خودروهای این برند به کار می‌رود، دارای دو شفت تو در تو می‌باشد که در هنگام تعویض دنده و درگیری یکی از شفت ها، شفت دیگر فعال شده و فرصت ایجاد حفره دینامیکی را که علت اصلی تأخیر در سطح یابی سرعت، اتلاف وقت، تزریق آنی مقداری سوخت اضافی به موتور و افزایش آلایندگی است، به گیربکس نمی‌دهد.

PDK tech

در کل PDK یک گیربکس مجهز به یک دنده عوض کن با 7 ردیف است که 1 تا 6 برای حالت عادی و ردیف هفتم برای کنترل سرعت با هدف افزایش راحتی در رانندگی و کاهش میزان مصرف سوخت خودرو است. یکی دیگر از نتایج این گیربکس، وجود یک کلاچ اختصاصی برای هر سطح سرعت است که به واسطه شفت های جفت شده حاصل شده است.

 • PTM

Porsche Traction Management یا همان مدیریتِ پویاییِ محورها، یکی از تازه ترین تکنولوژی های پورشه محسوب می شود که به زیبایی هر چه تمام تر با بهره گیری از متود ها و ابزاری خاص بر روی نسخه های پانامرا 4، پانامرا 4S، پانامرا GTS و پانامرا Turbo نصب شده است.

Porsche traction management

مدیریت مرکزیِ قابلیتِ PTM به یک اهرمِ الکترونیکی و کنترل شده که روی گیربکسِ خودرو نصب شده، بر میگردد. این وسیله قادر است، نیروی موتور را به وسیله کنترل دائمیِ وضعیت های مختلف در رانندگی، به صورت ماهرانه ای بین محور عقب و جلو، توزیع نماید. این کنترل ها، از قبل به تعریفِ حالت های بی شماری از رانندگی همراه با الگوریتم خاصی برای واکنش به آنها، مجهز شده اند که می توانند با عکس العمل به پیچ جاده، شتاب جانبی، زاویه فرمان و چندین وضعیت دیگر، بهترین راهکار برای رانندگیِ امن و آرامش بخش را انتخاب و به سیستم مدیریتِ مرکزی تزریق نمایند. تمام این ها به عنوان بخشی از Porsche stability management  یا همان مدیریت ثباتِ پورشه ( PSM )، یک اپتیمومِ کامل از پایداری و راحتی در رانندگی ارائه خواهند کرد.

 • کارایی Porsche Panamera GTS در رانندگی

همان گونه که پیش تر هم گفته شد، پانامرا GTS به یک موتور 4.8 لیتری و هشت سیلندر با ساختمانی فوق سبک از آلیاژی خاص از فولاد، تجهیز شده، که نتیجه ای فراتر از انتظار برای پورشه به ارمغان آورده است. طوریکه در دور موتورِ 7100 قدرتی معادل با 440 اسب بخار و گشتاوری در حدود 520 نیوتن در متر ارائه می دهد. از دیگر امکانات خاص این خودرو در قلب خود، می توان به میل سوپاپ های بهینه سازی شده با هدف افزایش کاراییِ محفظه احتراق و فیلترهای اضافی و کوچک شده هوا اشاره کرد که، با ارائه قابلیتی نوین از نحوه مکشِ هوا، در دور موتور بالاتراز 3500 به طور اتوماتیک باز شده و امکان تنفس آرامی به موتور خودرو عرضه می کنند.

Porsche Panamera GTS

با تمام این ها بر آورد شده است، این پیشرانه آراسته، که با هدف افزایش قابل توجه کاراییِ خودرو بر روی آن نصب شده، بتواند 0 تا 100 کیلومتر بر ساعت را در 4.4 ثانیه با حداکثر سرعت 288 کیلومتر بر ساعت طی کند، که مهر تاییدی بر افزایش قابلیت های مدل جدید Porsche panamera GTS بوده است.

Porsche Panamera Turbo

یک کاراییِ بی انتها، قدرتی مافوقِ تصور، سرعتی باور نکردنی و آمیزه ای توانمند از راحتی و سرگرمی. با این نگاه، اگر برای اولین بار پشت فرمان این خودرو نشسته اید، نفس عمیق بکشید و آرامش خودتان را حفظ کنید. مسافرت شگفت انگیزی پیش روی شماست.

Porsche Panamera Turbo

پورشه پانامرا توربو، به یک پیشرانه 4.8 لیتری با هشت سیلندر و دو توربوشارژرِ داخلی با قدرتی فراتر از 520 اسب بخار و گشتاوری معادل با 700 نیوتن در متر در دور موتور 2250 تا 4500 مجهز شده است. رینگ های 19 اینچی بر روی بخشِ راهبر خودرو، کار گذاشته شده اند و فضا را برای استفاده از یک سیستم ترمز حرفه ای به نام Red Brake Calipers و با قابلیت تبادل آنی گرما با محیط اطراف مهیا ساخته است. یک محفظه وسیع در قسمتِ جلویی خودرو،  با هدف کمک به ورودِ حجم انبوهی از هوا برای یاری رسانی به پروسه خنک سازی موتور، به همراه یک اسپویلر کارآمد جهت کمک به قابلیت آیرودینامیکی کالبد خودرو از دیگر امکانات Porsche Panamera Turbo می باشند.

در کنار این ها، پورشه از تمام فناوری های ممتاز خود همچون PDK ( گیربکس دابل کلاج )، PTM ( مدیریت پویاییِ محور های پورشه )، PASM ( مدیریت و کنترل میزان تعدیل خودرو به همراه استفاده از فنر های بادی)، PCM ( مدیریت ارتباطات تحتِ انحصار پورشه، همچون سیستم های ماهواره ای، امکانات گسترده و مدرن ضد سرقت و اپلیکیشن های قابل نصب روی کنسول مرکزی )، PSM ( مدیریت ثبات پورشه ) و انبوهی از ایده هایِ تازه خود را در کالبدِ پورشه پانامرا توربو دمیده است تا از آن تلفیقی مدرن بسازد در قالب آهن و تکنولوژی.

Porsche Panamera Turbo interior

در طراحی داخلی خودرو نیز فضایی نو نوار شده حاکم است. ظاهرا پورشه سعی داشته است، کاراکتر هایی خاصی از طراحی داخلی را برای داغ کردن کشمکشِ بین فاکتور های ورزشی و ماهییتِ تجملی پانامرا به رخ رقیبانش بکشد. صندلی های الکترونیکی سرنشینان جلو با امکاناتی گسترده از قبیل کنترل راحتی، زاویه و اراتفاع از کف خودرو، که بسیاری از عملکردهایش به صورت اتوماتیک انجام می گیرد، به همراه سیستم های صوتی BOSE و Burmester که از فناوری های مدرن و انحصاری پورشه در زمینه آکوستیکِ فضای کابین می باشند، بخشی از این کاراکتر های نوینِ پورشه هستند که به زیباییِ و کاراییِ داخل کابین افزوده اند.

 • کارایی Porsche Panamera Turbo در رانندگی

پانامرا توربوی جدید با یک موتور 4.8 لیتری و هشت سیلندر، مجهز به تکنولوژی DFI ( سیستمِ تزریقِ مستقیم و هوشمند سوخت )، عملکرد VarioCam Plus ( استفاده از سوپاپ های جفت شده برای کنترل و تعدیلِ خروجی و ورودی محفظه احتراق )، خنک کننده مدرن با قابلیت شارژ بوسیله جریان هوا و ارائه یک کولر اختصاصی برای هر کدام از هشت سیلندر و فراتر از همه استفاده از دو توربوشارژرِ قدرتمند با امکان سازگاری با سیلندر های موتور و همکاریِ همزمان با آنها، اساسِ کاراییِ موتور پورشه پانامرا توربو می باشند.

porsche panamera Turbo

تمام این ها در کنار هم، قدرتی معادل با 520 اسب بخار ( 382 کیلووات ) در دور موتور 6000 و گشتاور 700 نیوتن در متر را در دور موتور 2250 تا 4500 برای پانامرا توربو به ارمغان آورده اند. همچنین بر آورد شده این خودرو می تواند 0 تا 100 را در 4.1 ثانیه و با حداکثر سرعت 305 کیلومتر بر ساعت طی کند. ناگفته نماند، با فعال سازی پکیج ورزشیِ این خودرو که به وسیله یک دکمه مخصوص پیش بینی شده است، می توان سرعتِ بینِ 0 تا 100 را در 3.9 ثانیه پیمود.

five series of Porsche Panamera

در این مقاله، تمام سعی ما این بود که نگاهی فراتر بر نسلِ ممتازِ پانامرا داشته باشیم. اما هنوز هم ناگفته های فراوانی در مورد این شاهکارِ پورشه وجود خواهد داشت. انبوهی از تکنولوژی های ناشناخته که برای فهم آن ها باید مرزهای دانسته هایمان را بشکافیم و بر گوشه کنارِ انحصار پورشه سرک بکشیم تا درکی عمیق تر از ژن این خودروساز بزرگ آلمانی بدست بیاوریم. امید است، این نگاره، گامی مفید بوده باشد، در جهت شناخت هرچه بهتر این سطح از تکنولوژیِ پورشه که به زعم ما، روزنه ورود به عصر مدرن در دنیای خودروسازی خواهد بود. منبع:مجله پدالتاریخ : جمعه 18 بهمن 1392 | 11:18 ق.ظ | نویسنده : هومن قرائی مقدم | نظرات

 • قالب پرشین بلاگ
 • مسکن ها
 • ضایعات